Пам’ять без строку давності
Сьогодні, 8 травня, Україна відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
У 2023 році Верховна Рада законом «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» встановила 8 травня - єдину дату, коли ми разом із європейською спільнотою вшановуємо перемогу над нацизмом і пам’ять про загиблих і всіх жертв Другої світової.
Цей день встановлено Законом України на знак солідарності з Європою, пам’ятаючи про ту страшну трагедію в історії людства. Символом памʼяті про Другу світову війну з 2014 року в Україні, як і в Європі, є мак памʼяті.
День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: нацистського у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам.
Війна тривала довгих шість років, у ній брала участь 61 країна із загальною кількістю населення 1,7 млрд осіб. Воєнні дії велися на території 40 держав. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн солдат. Загальні втрати військових та цивільного населення за різними підрахунками складають від 60 до 85 млн. людей.
Україна опинилася в епіцентрі війни вже у вересні 1939 року, коли німецька авіація бомбардувала Львів та інші міста, які входили тоді до Польщі. А з 22 червня 1941-го, після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР, уся Україна стала ареною запеклих бойових дій. Протягом Другої світової війни бойові дії двічі прокотилися усією територією нашої Держави. Наслідком зіткнення двох тоталітарних режимів стали небачені жертви як серед військових, так і серед цивільного населення України. У Другій світовій війні українці понесли людських втрат більше, ніж Велика Британія, Канада, США та Франція разом узяті. Загальні людські втрати України від війни, включно із убитими, померлими, жертвами концтаборів, депортованими, евакуйованими, тими, хто відійшов разом із німцями, оцінюються у 8-10 мільйонів життів.
Українці зробили надзвичайно вагомий внесок у перемогу над нацизмом, ставши однією з націй-переможниць. Мільйони українців зі зброєю у руках боролися з нацизмом упродовж усієї війни. Україна дала Червоній Армії 7 командуючих фронтами і арміями, 200 генералів, понад 6 млн солдатів, сержантів і офіцерів. Визнанням внеску українців у перемогу над нацизмом стало включення України до складу держав – засновниць ООН.
Шанобливе ставлення до пам’яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні, до ветеранів війни та учасників українського визвольного руху, до жертв нацизму є священним обов’язком держави та громадян України.
Пам’ятаймо тих, хто боровся за Україну в минулому!
Шануймо тих, хто воює за неї сьогодні!
Слава Україні! Героям слава!